Czy jest coś przyjemniejszego niż zabawa podczas nauki? Warto zadać sobie to pytanie przy wyborze odpowiednich sprzętów rehabilitacyjnych dla dzieci. Aby dziecko w trakcie swoich działań łączyło przyjemne z pożytecznym, warto zwrócić uwagę na urządzenie DELFT. Ten mały drewniany grzybek łączy w sobie rozrywkę z pracą nad prawidłowym oddechem. DELFT nie tylko ułatwia kontrolę faz cyklu oddechowego, ale również powoduje wydłużenie fazy wydechowej, co w rehabilitacji oddechowej ma ogromne znaczenie.
Jedną z zabaw – ćwiczeń wykonywanych na tym sprzęcie może być utrzymanie styropianowej piłeczki jak najdłużej w powietrzu. Piłeczka unosi się w górę, dzięki wykonywaniu przez dziecko wydechu. Jeżeli chcemy, aby utrzymała się ona jakiś czas na jednym poziomie wydech musi być długi i jednostajny. Takie działanie uczy dziecko również wytrwałości i cierpliwości w dążeniu do celu.
DELFT daje nie tylko możliwość pracy nad prawidłowym torem oddechowym, ale również pobudza wyobraźnię dziecka. Dzięki magicznemu zaklęciu, którym jest dmuchnięcie w słomkę, piłeczka unosi się w górę drgając i podskakując. To właśnie wyobraźnia dziecka kreuje ćwiczenia, które może wykonywać na tym urządzeniu, ucząc je jednocześnie koncentracji i precyzji w trakcie oddechu.
DELFT swoją zasadą działania zachęca do pracy nad prawidłowym oddechem wszystkich domowników, ponieważ jest on przeznaczony do wielokrotnego użycia przez różne osoby (wymienną i indywidualną częścią jest jedynie słomka do napojów).
Daje to możliwość rywalizacji i współzawodnictwa, zarówno z rodzicami jak i rówieśnikami. Biała styropianowa piłeczka może zostać pomalowana przez dziecko na różne kolory, a kiedy znajdzie się w powietrzu będzie obracała się i wyglądała jak tęcza.
DELFT to połączenie produktu ekologicznego z nauką ekonomicznego zużycia powietrza, a wszystko to odbywa się podczas dobrej zabawy. Opiekun ma pewność, że podczas utrzymywania piłeczki w powietrzu za pomocą wydechu, jego pociecha pożytecznie spędza czas, ucząc się tym samym kontroli oddechu. Przy użyciu tego nieskomplikowanego urządzenia dziecko może również wykonywać ćwiczenia natężonego wydechu, unosząc piłeczkę jak najwyżej potrafi, a następnie starając się złapać piłeczkę do otworu, gdzie była umieszczona na początku zabawy.
Ćwiczenia te mają na celu przygotowanie dziecka do prawidłowej pracy z urządzeniami medycznymi takimi jak inhalator, czy aparat do drenażu oskrzelowo – płucnego; powiększanie pojemności płuc; ćwiczenie mięśni oddechowych oraz trening mięśni twarzy odpowiedzialnych za prawidłowe mówienie.
DELFT jest w pełni bezpieczny, estetyczny i przyjazny dla użytkownika. Łatwy w utrzymaniu w czystości i higieniczny, ponieważ słomka, w którą użytkownik dmucha jest zwykłą słomką do napojów.
DELFT nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności, dlatego też ćwiczenia z nim są przyjazne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica, którego warto włączyć w zabawę, a tym samym proces rehabilitacji.
Powyższy opis dotyczy jednego z urządzeń do rehabilitacji oddechowej, ale takich przykładów jest wiele. Kolejna zabawka, która uczy kontroli oddechu to MARACANA. Genialna w swojej prostocie i możliwościach jakie niesie ze sobą praca z nią. Wykonana głównie z drewna skrzynka o niewielkich wymiarach, na której namalowane jest boisko do gry w piłkę. Głównym elementem jest piłka, która sterowana oddechem „zawodnika” musi zostać tak poprowadzona, aby trafia do bramki przeciwnika. Strumień wydychanego powietrza kierowany jest na plastikową piłeczkę za pomocą słomki, którą dziecko trzyma w ustach, dostosowując siłę wydechu, tak aby pozwoliła ona na pokonanie przeciwnika i zdobycie zamierzonego punktu, gdy piłka znajdzie się w bramce rywala.
Zabawa MARACANĄ uczy dziecko zwiększania siły wydechu, co stwarza idealne warunki do uzyskania lepszych efektów w prowadzeniu rehabilitacji oddechowej oraz usprawnianiu narządów artykulacyjnych. Kolejny raz pojawia się kwestia współzawodnictwa między graczami. W rolę „przeciwników” najlepiej wcielają się rodzice, ucząc dziecko planowania w działaniu, pobudzając jego pomysłowość, chęć pokonywania trudności oraz postawy godnego przegrywania i zwyciężania. Jak każda, również „zabawka oddechowa” musi być odpowiednio dobrana do potrzeb rozwojowych dziecka. MARACANA może być stosowana już od najmłodszych lat.
Pomysłowa zabawka spełnia wiele funkcji, które stopniowo ukazują się w czasie trwania zabawy. Takie cechy posiada GOTARD, zabawka która jest w pełni bezpieczna i w maksymalnym stopniu wyzwala w dziecku chęć do czynnego udziału w powiększaniu pojemności płuc oraz nauce pełnego wdechu i przedłużonej fazy wydechowej. Zasady gry są bardzo proste, dlatego też małe dzieci nie mają problemu z ich rozumieniem.
Dziecko tak dostosowuje swoją siłę wydechu, aby mała, szklana kuleczka tocząc się po drewnianym torze pokonała opór powietrza przeciwnika i wpadła na jego pole. W trakcie tej zabawy zaspakajamy również potrzebę partnerstwa, która ma ogromne znaczenie w prawidłowym rozwoju dziecka.
Zabawki dające najwięcej radości i satysfakcji to takie, które znajdują się w rękach dziecka, ponieważ w pewnym sensie stają się ożywione. Przykładem takiej zabawki jest urządzenie do rehabilitacji oddechowej MONTE CARLO. Zbudowane z najwyższej jakości drewna bambusowego łączy ze sobą nie tylko możliwość wykonywania ćwiczeń oddechowych, ale również kształtuje zdolności manualne uruchamiając tym samym wyobraźnie dziecka. Zawodnik musi tak manipulować zabawką, aby drewniana piłeczka w trakcie toczenia utrzymywała się w torze i nie wypadła z niego. Kształtuje to w dziecku koordynację ruchową, uczy precyzji i cierpliwości.
Wszystkie wyżej opisane zabawki oraz przykłady ćwiczeń oddechowych mają na celu stworzenie dziecku atrakcyjnych warunków do nauki, usprawniania oraz kształtowania najkorzystniejszego sposobu oddychania, jak również do polepszania funkcjonowania aparatu artykulacyjnego. Małe dzieci często oddychają zbyt płytko, co powoduje tylko częściowe zapełnienie płuc powietrzem. Dzięki takim ciekawym formom rehabilitacji oddechowej możemy w przyjemny sposób zachęcić dziecko do pracy nad odróżnieniem wdechu od wydechu, wzmacniając przy tym odpowiednie mięśnie oddechowe. Zabawa oddechem przy użyciu opisanych wyżej przyrządów niesie ze sobą same korzyści min.: inspiruje do działania, nie nudzi dziecka, pobudza w nim aktywność ruchową i emocjonalną.
W doborze odpowiedniego sprzętu do rehabilitacji oddechowej musimy pamiętać o tym, że to co potrafi dziecko zdrowe, choremu może przysparzać wiele trudności, dlatego też okupuje to wytężoną pracą, którą powinniśmy urozmaicać różnymi formami zabawy. Zabawa to niepowtarzalny sposób uczenia się oraz najlepsza szansa na prawidłowy rozwój dla każdego dziecka.
mgr Anna Czapińska – Lisowska
© BG BHU Medyczny Dla Dzieci