O poranku, 25 maja trzy fizjoterapeutki wyruszają w drogę autem zapakowanym po sufit norweskim sprzętem Systemu Krabat. Kierunek Stawnica w województwie wielkopolskim, a dokładniej nasze zaprzyjaźnione Centrum Hipoterapii i Rehabilitacji Zabajka. Z głowami pełnymi pomysłów i w pełni zmotywowane do działania obrałyśmy cel.

    Po dotarciu na miejsce nie omieszkałyśmy przywitać się z każdym zwierzątkiem, które zamieszkuje mini zoo, będące częścią tego malowniczego ośrodka. Po kilkunastu minutach rozpoczęły się pierwsze warsztaty. Tym razem naszymi słuchaczami była kadra fizjoterapeutów pracujących w Zabajce. Naszym celem było poszerzenie ich wiedzy i kompetencji oraz opowiedzenie o Systemie Krabat w taki sposób, aby terapeuci mogli wykorzystać go w swojej codziennej pracy z małymi pacjentami. Zostałyśmy zasypane dużą ilością pytań, co sprawiło, że spotkanie upływało w formie dialogu. Było nam bardzo miło, że Krabat cieszy się tak dużym zainteresowaniem. To oznacza, że fizjoterapeuci są otwarci na wprowadzanie w terapię nowoczesnego sprzętu.

    Dzień pracy jednak się nie skończył. Kolejne spotkanie odbyło się z udziałem rodziców i dzieci przebywających w Centrum na turnusie usprawniająco – rekreacyjnym. Po krótkiej prezentacji urządzeń systemu Krabat, opisaniu jego zalet i możliwości, rozpoczęła się kolejna rozmowa o wykorzystaniu urządzeń w domu, o sposobie dofinansowania ich zakupu oraz indywidualnych ustawieniach dopasowanych do dysfunkcji każdego z małych pacjentów. Ponieważ każdy z opiekunów chciał, aby jego pociecha wypróbowała oddziaływanie sprzętu na sobie, druga część warsztatów zamieniła się w sesję terapeutyczną. Dzięki temu, mogłyśmy pokazać rodzicom funkcjonalność systemu Krabat oraz jego możliwość stwarzania jak najlepszych warunków do rozwoju dzieci. Miło nam było widzieć radość i uśmiech na twarzach małych pacjentów w trakcie korzystania z Krabat Sheriff czy Jockey. Zaangażowanie rodziców pozwoliło nam nawiązać nowe kontakty i przyjąć zaproszenia na inne tego typu zajęcia z wykorzystaniem Systemu Krabat.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za czynny udział, zainteresowanie i miłą atmosferę w jakiej spędziłyśmy ten czas. Już niedługo kolejne reportaże z następnych pokazów i szkoleń.

mgr Anna Czapińska - Lisowska