Dnia 21.11.2014r. na zaproszenie dziekana wydziału Pedagogiki i Promocji Zdrowia w Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności w Łodzi – Włodzimierza Ziółkowskiego – reprezentacja Medycznego Dla Dzieci pojechała do Łodzi. W ramach nawiązanej współpracy i uczelnianego programu „Dobre Praktyki” zorganizowaliśmy zajęcia szkoleniowo-warsztatowe z „Wielofunkcyjnego systemu wspomagającego proces usprawniania i rehabilitacji Krabat oraz systemów oczyszczania dróg oddechowych”.

„… Warsztaty prowadziły Panie: Natalia Szubelak, Iwona Dolińska, Małgorzata Chrzan, które na nasze zaproszenie przyjechały do nas z Wrocławia, aby zaprezentować nam zalety sprzętu Krabat oraz informacje na temat terapii oddechowej. W pierwszej części omówiono sprzęt rehabilitacyjny, przygotowany do pomocy fizjoterapeutom i rodzicom, w pracy z dziećmi w różnego typu deficytach rozwojowych.

Rozpocznę od urządzenia nazwanego przez firmę „Krabat” – Pilotem. Jest to specjalna platforma ułatwiająca dzieciom z deficytami rozwojowymi naukę raczkowania. Sprzęt został przygotowany dla dzieci w wieku 1-4 lat. Urządzenie posiada specjalnie regulowany amortyzator do wspomagania pracy miednicy, wyprofilowaną leżankę dzięki czemu mamy doskonałą korekcję postawy ciała i utrzymania pionowej osi.

Kolejnym urządzeniem, które zostało nam przedstawione był wózek z siedziskiem siodłowym- Scheriff. Jest to siedzisko siodłowe osadzone na podstawie wózka aktywnego – posiadające dużą gamę dodatkowych akcesoriów, dzięki czemu można go dostosować praktycznie do każdego dziecka . Wyposażone jest również w nowatorski system magnetycznych blokad, dzięki któremu nawet dziecko mające duże dysfunkcje jednej strony ciała, jest w stanie samodzielnie się poruszać po linii prostej. Urządzenie to doskonale koryguje postawę ciała, wspomaga pracę mięśni brzucha i grzbietu.

Następnym urządzeniem był „Krabat Jockey”. Specjalnie zaprojektowane siedzisko do ćwiczeń posturalnych dla dzieci z dysfunkcjami równowagi, przeznaczony do pracy w domu i ośrodku. Kształt oraz funkcje zaczerpnięto z hipoterapii. Jak większość urządzeń firmy „Kabat” posiada masę dodatkowych elementów do kreowania ustawień dopasowanych do indywidualnych cech pacjentów.

Ostatnim przedstawionym sprzętem był „Kabat Pirat”. Specjalne urządzenie do pracy w środowisku wodnym, przystosowane do nauki pływania, stopniowej pionizacji i nauki chodzenia z nowatorskim systemem regulowanej leżanki.

W drugiej części szkolenia odbył się wykład na temat technik terapii pulmonologicznej wraz z prezentacją sprzętu. Zawierał w sobie:

  • terapię inhalacyjną (metody prawidłowego aplikowania, rodzaje inhalatorów z dokładnym opisem urządzenia „AeronebGo”, wyposażonego w niezwykłą mikropompę technologii OnQ oraz namiotu inhalacyjno-tlenowego „BabyAir”)
  • techniki drenażowe
  • techniki alternatywne drenażu takie jak: drenaż autogeniczny, aktywne ćwiczenia oddechowe, urządzenie do zmiennego ciśnienia oddechowego
  • kamizelki oscylacyjne w technologii HFCWO
  • ćwiczenia fizyczne
  • techniki edukacyjne.

 Każdy sprzęt mogliśmy indywidualnie przetestować.”

Dziękujemy studentom za wyczerpujący reportaż. Było nam niezmierni miło móc zaprezentować dla Was urządzenia rehabilitacyjne, z którymi w przyszłości z pewnością się spotkacie.

Pragniemy również serdecznie podziękować za zaproszenie dziekanowi Włodzimierzowi Ziółkowskiemu. Bardzo miło zaskoczyła nas idea zapoznawania studentów z urządzeniami rehabilitacyjnym i nowoczesnymi metodami rehabilitacji, nie omawianymi podczas zajęć. Daje to nam dużą nadzieję na to, że „świeżo upieczeni” fizjoterapeuci będą mogli kompleksowo doradzać swoim pacjentom w zakresie doboru urządzeń wspomagających terapię: pediatryczną i pulmonologiczną. Liczymy, że nasza współpraca będzie owocna i razem będziemy propagować najnowsze technologie rehabilitacyjne wśród fizjoterapeutów.