.

Pierwszy piątek września 2015 roku, 4 rano, a reprezentacja MedycznegoDlaDzieci już ruszyła w drogę. Kierunek – północ, a dokładnie Gdańsk.

Tym razem w składzie same kobiety. Wybrałyśmy trasę „krajoznawczą” – po drodze odwiedziłyśmy znane w całej Polsce ośrodki rehabilitacji dla dzieci: Stobno, Zabajkę i Małe Gacno. To właśnie one będą celem naszych kolejnych wizyt w tych rejonach. Ciepłe przywitane i widoczna chęć zorganizowania warsztatów są dla nas najlepszym dowodem na to, że fizjoterapeuci wykazują zainteresowanie wszystkimi możliwymi metodami pracy z dziećmi.

Sobota, 5 września miała być dla nas ważnym dniem. Po raz pierwszy zostałyśmy zaproszone przez panią Lilianę Klimont – instruktora metody NDT-Bobath – bezpośrednio na tenże kurs .

Już od dłuższego czasu dogrywałyśmy szczegóły spotkania. Pani Liliana , która obecnie prowadzi praktykę w Norwegii, poznała urządzenia Systemu Krabat i pomaga tam w ich doborze dla dzieci. Celem naszej wizyty było zapoznanie fizjoterapeutów z urządzeniami Systemu Krabat, tak aby w przyszłości, w razie potrzeby, mogli również doradzać rodzicom podczas doboru urządzeń dla ich dziecka.

.

.

Tego dnia poprowadziłyśmy 2 warsztaty dla:

  1. fizjoterapeutów – uczestników kursu NDT. Obfitował on w dyskusje i pytania. Fizjoterapeuci rozmyślali nad możliwościami dopasowania sprzętów dla dzieci z różnymi deficytami.
  2. zaproszonych rodziców i przedstawicieli branży medycznej – lekarzy i fizjoterapeutów z zewnątrz.

Między zajęciami odbyły się również przymiarki. Dzięki obecności zaproszonych dzieci, uczestnicy spotkania mogli zaobserwować wpływ działania „Krabatów” na układ ciała dziecka. Sprawdzili również – w formie zabawy – jakie możliwości funkcjonalne daje ustabilizowana i dobrana indywidualnie dla dziecka pozycja.

Zaznajamianie fizjoterapeutów z nowoczesnymi urządzeniami do rehabilitacji domowej powinno odbywać się obligatoryjnie. Niestety, w dalszym ciągu to często rodzic SAM wybiera i kupuje sprzęty rehabilitacyjne dla swojego dziecka, co nierzadko nie ma przełożenia na jego terapię.

Naszym celem jest zapoznanie polskich fizjoterapeutów z nową alternatywą dla dotychczas stosowanych urządzeń. Warto zobaczyć, sprawdzić, a przede wszystkim poznać System Krabat. Dobór odpowiedniego zaopatrzenia dla dzieci jest jednym z istotnych elementów terapii. Warto więc poznać wszystkie możliwości, aby ułatwić życie rodzicom i ich pociechom. Zarówno w sferze motorycznej, psychicznej jak i społecznej.