W dniach 22-24 listopada Medyczny dla dzieci.pl miał niezmierną przyjemność ponownie uczestniczyć w kolejnych już XIII Warsztatach szkoleniowo-edukacyjnych Mukowiscydoza 2013 organizowanych przez fundację Matio. Kraków przywitał nas pochmurną pogodą, ale ważniejszy był uśmiech i pozytywna energia, która emanowała od licznie gromadzących się uczestników już przy hotelowej recepcji.

W tym roku warsztaty zgromadziły ponad 200 uczestników, wśród nich rodzice i opiekunowie osób chorych na mukowiscydozę, dorośli chorzy, wolontariusze, lekarze i specjaliści zajmujący się mukowiscydozą. W tak zacnym gronie nie mogło zabraknąć i nas. Kilka słów na oficjalne otwarcie warsztatów należało oczywiście do prezesa fundacji pana Pawła Wójtowicza, po których rozpoczął się blok wykładów.

My udaliśmy się na nasze stanowisko sklepowe przystrojone w barwy medycznego: pomarańczowo-niebieskie, gdzie na uczestników czekały nowe sprzęty , niespodzianki , a także coś słodkiego. Na honorowym miejscu dostojnie prezentowała się kamizelka Vibra Vest, którą każdy z uczestników mógł przymierzyć i poczuć jej działanie „na własnej skórze”. Efektem przymiarek było duże zainteresowanie możliwością jej wypożyczenia i przetestowania w domu przez wasze, potrzebujące niezależności, pociechy. Przygotowaliśmy także wyjątkowe teczki z materiałami na temat naszych sprzętów, które rozeszły się jak „świeże bułeczki”. Miło nam było ponownie spotkać się z „weteranami” takich eventów, ale i poznać nowe twarze. Rozmowy przy stoisku często zaczynały się od pytania o nowego Quake’a czy znanego już Areoneb Go’ a, a kończyły na opowieściach „prosto z życia”. O tym co was cieszy, smuci, z jakimi problemami spotykacie się na co dzień, ale i o tym jak sobie świetnie radzicie z chorobą, jak aktywnie spędzacie czas. Dużym zainteresowaniem cieszył się Biosanitizer – nasz środek do dezyfekcji, naklejki na Areoneb Go’a – które rozdawaliśmy wszystkim posiadaczom inhalatora w ramach programu „Mobline Zdrowie” i oczywiście „świeżo ściągnięty” ze USA Quake– połączenie Fluttera i Acapellii. Pytania dotyczyły też odwiecznych dylematów jak często wymieniać nebulizator i ile razy go dezynfekować, od jakiego wieku stosować trenażer, jak dobrze dobrać odpowiedni inhalator. Na wszystkie staraliśmy się odpowiedzieć najlepiej jak potrafimy, rzetelnie i praktycznie, wykorzystując nasze wieloletnie doświadczenie.

Jak zawsze dobry humor, życzliwość i uśmiech był wszechobecny, a po całym aktywnym dniu dobrze było kontynuować rozmowy przy ciepłym posiłku i gorącej herbacie. Dziękujemy za kolejne spotkanie, ciepłe słowa i zaufanie. To dla was wciąż poszerzamy naszą wiedzę by służyć pomocą i radą. Oby więcej takich imprez! Do zobaczenia na kolejnych