Może nie było sensu kłaść się spać? Może mogłam położyć się wcześniej? Dużo takich pytań snuło mi się po głowie kiedy wychodziłam z domu. Była godzina 4 rano, dnia 17 października, a w naszym biurze przy ul. Bardzkiej 30 we Wrocławiu już paliło się światło. To pani Iwona nanosiła ostatnie poprawki i drukowała ostatnie strony dokumentów niezbędnych do wyjazdu. W biurze byliśmy już wszyscy: szef, pani Iwona, Małgosia i ja. Na naszych twarzach widać było zaspanie ale i ekscytację powodowaną wizją rychłego wyjazdu.

   Trasa, mimo ,że wyjazd był tak wczesny, nie pozwoliła nam się nudzić i odprężyć. Gęsta mgła powodowała wrażenie jazdy donikąd, a pojawiające się w oddali światła reflektorów wywoływały u wszystkich takie same skojarzenia „nie jedź w stronę światła”, oczywiście zakończone salwami śmiechu.
Fabryka Wełny Hotel & SPA w Pabianicach – to nasze miejsce docelowe. Właśnie tu 17 i 18 października odbyła się X Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii „Perspektywy Rozwoju Fizjoterapii”, której gościem honorowym była sama Prezydent Światowej Konfederacji Fizjoterapii WCPT pani Marylin Moffat.

   My natomiast zostaliśmy zaproszeni na konferencje przez prezesa PTF-u dr n. med. Pana Marka Kiljańskiego, z którym mieliśmy przyjemność poznać się podczas wręczania nam nagrody Złotego Medalu Targów Rehabilitacja 2014 w Łodzi. Złoty medal otrzymaliśmy za System Krabat i nowe możliwości w rehabilitacji, jakie system wnosi na rynek urządzeń rehabilitacyjnych. Taką alternatywę i uzupełnienie codziennej rehabilitacji dzieci i młodzieży z deficytami motorycznymi mieliśmy przedstawić również podczas tej prestiżowej konferencji.

   Już pierwszego dnia mieliśmy okazję poznać szerokie grono fizjoterapeutów i lekarzy. Wygląd specjalistycznych urządzeń Krabat przykuwał wzrok a fascynacja, szczególnie osób, które na co dzień pracują z dziećmi, nie pozwoliła im przejść obok nas obojętnie. Długie i zajmujące rozmowy odnośnie zastosowania, możliwości i celowości korzystania z urządzeń Krabat coraz wyraźniej naświetlały odwiedzającym nas specjalistom ideę producentów systemu – „PRIDE in being different”.

   Pierwszy dzień minął błyskawicznie. Jednak wydarzeniem wieńczącym nasz pobyt w Pabianicach były, prowadzone przez nas drugiego dnia, warsztaty pt: „Krabat – wielofunkcyjny system wspomagający proces usprawniania i rehabilitacji dzieci i młodzieży – przykłady ćwiczeń”, na które już dzień wcześniej lista zapisanych osób przekroczyła liczbę miejsc. (!)

   Znacznie większa liczba uczestników, niż została przewidziana zrobiła na nas ogromne wrażenie. Prawdę mówiąc nasze warsztaty cieszyły się największym zainteresowaniem gości konferencji. Małgosia i nasza menadżer Pani Iwona z ogromną ekscytacją oczekiwały na swoją kolej, gdyż prowadzenie warsztatów spoczywało właśnie na ich barkach.

   Warsztaty pt.: „Krabat – wielofunkcyjny system wspomagający proces usprawniania i rehabilitacji dzieci i młodzieży – przykłady ćwiczeń” rozpoczęły się równo o godzinie 11:30. Słowem wstępu Pani Iwona opowiedziała o idei i założeniach pracy systemem Krabat – dosłownie zahipnotyzowała wszystkich słuchaczy.

„Kto chce rozpalić innych musi sam płonąć” – ten cytat miałam w głowie kiedy przyglądałam się wszystkiemu z boku.

   Kolejnym punktem warsztatów była prezentacja i demonstracja urządzeń. Za przedstawienie możliwości terapeutycznych była odpowiedzialna nasza fizjoterapeutka Małgosia. Na specjalne zaproszenie odwiedziła nas 5-letnia Kalinka i to właśnie z nią Małgosia prezentowała działanie i wpływ jaki wywierają na postawę dziecka urządzenia systemu Krabat. Małgosia wraz z naszym gościem robiły kolejno demonstrację każdego urządzenia. Dzielna Kalinka skrupulatnie wykonywała wszystkie zadania i ćwiczenia, jakie zostały jej polecone. Począwszy od czworakowania na Krabat Pilot, przez aktywny siad na siedzisku siodłowym Krabat Sheriff i Jockey, po „suchą” demonstrację Krabat Pirat, przeznaczonego do użytku w wodzie. Twarz Kalinki, przez całe warsztaty uśmiechnięta, świadczyła o tym, że „przebywanie” i rehabilitacja na prezentowanych urządzeniach nie wywoływały u niej przedwczesnego zmęczenia, a wręcz przeciwnie – bogaty program ćwiczeń – zachęcał ją do pokonywania nowych wyzwań.

   Na twarzach uczestników rysowała się ciekawość, skupienie i zarazem fascynacja. Wraz z biegiem czasu pojawiały się również pierwsze pytania, na które obrazowo odpowiadały Pani Iwona i Małgosia. Na zakończenie dziewczyny zostały nagrodzone gromkimi brawami, a uczestnikom rozdano przygotowany przez Małgosię skrypt, zawierający opis przykładowych ćwiczeń wykonywanych na urządzeniach Krabat.

   Dwudniowy pobyt w Łodzi dobiegł końca i nadszedł czas na powrót do domu. Żal było opuszczać mury Hotelu & SPA Fabryka Wełny, gdyż panująca podczas konferencji atmosfera była niesamowicie pozytywna. Mam nadzieję, że za rok zagościmy tam ponownie, z kolejnymi innowacjami, by to co jest uznane na świecie rozpowszechniać również w Polsce.

mgr Natalia Szubelak
©BG BHU

szkolenia dla fizjoterapeutówSlide thumbnail
polskie towarzystwo fizjoterapii Krabat SystemSlide thumbnail