W dniu 4 kwietnia 2014 w Ośrodku Rehabilitacyjnym „BIOMICUS”, należącym do Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, mieliśmy przyjemność poprowadzić pierwsze z cyklu szkoleń dla fizjoterapeutów fundacji z nowych technik rehabilitacji systemem Krabat.

Szkolenie odbyło się w ramach porozumienia zawartego w 2014 roku pomiędzy BG BHU MedycznyDlaDzieci.pl, a Fundacją Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, dotyczącego podjęcia wspólnych działań w celu polepszenia sytuacji dzieci niepełnosprawnych. Jednym z zadań porozumienia jest udostępnianie polskim chorym najnowocześniejszych technologii leczniczych i rehabilitacyjnych.

Warszawa przywitała nas słoneczną pogodą, co dodatkowo pozytywnie wpływało na nastroje wszystkich uczestników. Ośrodek Biomicus to wspaniała placówka z nowoczesnym zapleczem sprzętowym i wysoko wykwalifikowaną kadrą fizjoterapeutów. Nasze szkolenie na sprzęcie Krabat wpisało się w nowoczesne i innowacyjne programy rehabilitacyjne jakie prowadzone są w ośrodku.

Spotkanie składało się z części szkoleniowej oraz warsztatów z udziałem małych pacjentów. Na samym wstępie padło kilka istotnych słów o twórcy i idei rehabilitacji systemem Krabat. Następnie dokładnie omówiliśmy każde urządzenie, jego przeznaczenie, cel rehabilitacji i przykładowe ćwiczenia systemem Krabat. Każdy z rehabilitantów mógł osobiście zapoznać się ze wszystkimi urządzeniami, które tworzą system pełnej rehabilitacji młodzieży i dzieci począwszy już od 9 m-ca.

W części praktycznej, czyli warsztatach, udział wzięli specjalnie zaproszeni podopieczni fundacji i ośrodka, wraz z rodzicami. Pierwszym gościem był 3 letni Pawełek, który bez problemu poddawał się wszelkim zabiegom indywidualnego dopasowania Krabat Pilot i wykonywał czworakowanie rehabilitacyjne. Ku zaskoczeniu mamy i fizjoterapeutów „przemaszerował” dwukrotnie dużą salę rehabilitacyjną w ośrodku. Pawełek uczestniczył również w praktycznych ćwiczeniach rehabilitantów z wykorzystaniem siodła w Krabat Jockey. Rehabilitanci natychmiast mogli zaobserwować jak Jockey doskonale oddziałuje na prawidłowe ułożenie kręgosłupa, co pozwala dziecku utrzymać i utrwalać prawidłową postawę ciała.

Naszym drugim gościem była Michalina, śliczna czterolatka z MPDz, która od razu polubiła Krabat Sheriff czyli wielozadaniowe urządzenie rehabilitacyjne przypominające aktywny wózek inwalidzki. Dziewczynka była zachwycona możliwościami jakie otrzymała poruszając się na Sheriff’ie. Dzięki konstrukcji urządzenia wszelkie wykonywane zadania rehabilitacyjne nie sprawiały jej żadnego kłopotu, wręcz odwrotnie zachęcały do zabawy, a radość jaka z jej buzi emanowała potwierdzała z każdą chwilą słuszność pracy z Krabatem.

Kolejnym i ostatnim gościem była Kamila, nastolatka, która korzystając z siodła Krabat Jockey wzbudziła chyba największe zainteresowanie fizjoterapeutów. Dzięki zadanym ustawieniom siodła oraz całego Jockeya, mogliśmy zaobserwować automatyczne reakcje organizmu dziewczynki.

Nawet silne pochylenie siodła nie powodowało u Kamili dyskomfortu, a fizjoterapeuci zachwycali się niezauważaną przez Kamilę pracą mięsni posturalnych i idealnym wręcz ustawieniem miednicy, bioder i kręgosłupa.

Dziewczynka sama komunikowała co odczuwa w danym momencie a postawione przed nią, wyjątkowo trudne, zadania rehabilitacyjne wykonała z uśmiechem. Wszystkie urządzenia systemu Krabat po zajęciach pozostały do dyspozycji fizjoterapeutów ośrodka rehabilitacyjnego Biomicus.

Dzięki temu każdy z nich będzie mógł poznać możliwości rehabilitacyjne systemu Krabat u pacjentów z różnymi dysfunkcjami, a także opracowywać własne zestawy ćwiczeń dla poszczególnych schorzeń.

Miłym zakończeniem ćwiczeń trójki podopiecznych było wręczenie im upominków, co dodatkowo wzmogło radość dzieci. A ja dostałam nawet buziaka od najmłodszego uczestnika szkolenia Pawełka.

Fizjoterapeuta Emilia Pawlak