To było niesamowite doświadczenie! Duży, piękny, kompleksowy i bogato wyposażony ośrodek. Do tej pory uważałam, że takich miejsc w Polsce nie ma – a jednak – wystarczy tylko dobrze poszukać, żeby do nich trafić.

Reprezentacja Medycznego Dla Dzieci, na zaproszenie Pani dyrektor rehabilitacji Małgorzaty Adamczyk, wybrała się do miejscowości Chrusty. Odwiedziliśmy tam Ośrodek Wypoczynkowo Rehabilitacyjny „Polanika”, położony w sercu Gór Świętokrzyskich, na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Już sam wyjazd w te rejony wiązał się z licznymi wrażeniami estetycznymi. Piękne widoki i spokojna okolica powodowały, że chciałoby się tam zostać na zawsze.

a

W ośrodku zaplanowane zostały 2 warsztaty z rehabilitacji z użyciem Systemu Krabat:

*od g. 11:00 dla fizjoterapeutów na Sali gimnastycznej.

*od g. 15:30 dla lekarzy i rodziców w Lobby Barze.

Pierwszy warsztat miał bardzo swobodny charakter. Fizjoterapeuci, w chwili wolnego czasu, podchodzili na indywidualne rozmowy, podczas których przedstawiałyśmy im urządzenia i opisywałyśmy ich zastosowanie. Był to również czas na zadawanie pytań, wymianę spostrzeżeń oraz wyjaśnianie wszelkich wątpliwości. Fizjoterapeuci znaczną uwagę przywiązywali do szerokich możliwości zastosowania Pilota, Sheriffa, Jockeya i Pirata. Rozmyślali nad przypadkami konkretnych dzieci i gamą ćwiczeń możliwych do wykonania. Nie uszło również niczyjej uwadze futurystyczne wykonanie, które, jak słusznie zauważyli, jest doskonałą „przykrywką” dla tak multifunkcyjnych sprzętów rehabilitacyjnych, w których dziecko nie czuje przymusu ćwiczeń, a wykonuje po prostu codzienne czynności.

a

W naszym odczuciu, zainteresowanie pracowników Polaniki doskonale przekłada się na ich chęć zdobywania wiedzy dotyczącej najnowszych metod rehabilitacji. A ta, jak wiadomo nie tylko jest obowiązkiem, ale i powinno być szczerą chęcią każdego dobrego fizjoterapeuty.

a

Tradycyjnie omówiłyśmy wszystkie urządzenia Systemu Krabat. Żartowałam! Przecież u nas nigdy nie jest tak samo!

a

a

Po zakończeniu pierwszej części warsztatów poszłyśmy na proszony obiad oraz zwiedzanie ośrodka. Wielkość, nowoczesność i jakość wyposażenia, to tylko jedne z zalet Polaniki. Na uwagę zasługuje tu szeroki wachlarz usług rehabilitacyjnych: bogato wyposażona sala rehabilitacyjna, sale do terapii indywidualnych, mnogość stosowanych metod terapii, i tak kochana przez dzieci hipoterapia. Nie byłabym sobą, gdybym nie napisała o możliwościach spędzania wolnego czasu: ścieżka zdrowia do refleksoterapii, siłownia na świeżym powietrzu dla osób z niepełnosprawnością oraz wiele, wiele innych. Całkowicie zdumione i zachwycone wróciłyśmy do środka, by o 15:30 zacząć kolejny warsztat.

a

a

Kolejny warsztat przebiegł w formie panelu dyskusyjnego. Ogromne zainteresowanie i chęć zaangażowania zarówno rodziców jak i reprezentacji medycznej spowodowały, że zajęcia przybrały formę rozmowy. Doświadczenie w pracy z dziećmi z użyciem Systemu Krabat, to było coś, co najbardziej interesowało naszych słuchaczy. Rodzice uważnie nas słuchali i na równi z lekarzami zadawali pytania.

Przyglądali się urządzeniom i kolejno odkrywali, jakie mają możliwości terapeutyczne. Ostatnim punktem warsztatu były przymiarki. Obecne dzieci z chęcią testowały urządzenia i ku naszej radości wykrzykiwały „Super się siedzi!”.

Tak minął nam dzień i nadszedł czas na powrót do domu. 16 lipca 2015 pozostanie w naszej pamięci jako dzień, w którym wizja ośrodków rehabilitacyjnych dla dzieci bezpowrotnie się zmieniła.

a

Polanika to ośrodek, który idzie z duchem czasu. Przy tym nowoczesnym wyposażeniu, którym dysponują tam fizjoterapeuci, system Krabat z pewnością będzie „wisienką na torcie”.

a

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i niecierpliwie oczekujemy kolejnego spotkania!