W dniu 16.02.2016 r. dzięki współpracy z Ośrodkiem Hipoterapii i Rehabilitacji Stobno, Medyczny Dla Dzieci miał przyjemność przeprowadzić warsztaty praktyczne dla pracujących tam fizjoterapeutów. Przedmiotem naszych działań było przedstawienie postępowań rehabilitacji oddechowej w chorobach nerwowo – mięśniowych. Tematyka zajęć obejmowała praktyczne zastosowanie metod wykorzystywanych do przeprowadzenia kompleksowej rehabilitacji oddechowej. Była to druga odsłona szkolenia z zakresu oczyszczania oskrzeli, która miała na celu wykorzystanie zdobytej wcześniej wiedzy teoretycznej w działaniach praktycznych.

W pierwszej części spotkania z udziałem małego pacjenta została przeprowadzona inhalacja przy użyciu solanki z Zabłocia. Szczegółowo omówiona metodyka tego zabiegu, zobrazowała uczestnikom jak prawidłowo powinna być wykonana inhalacja i uświadomiła, jak ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja oprogramowania medycznego do rehabilitacji dróg oddechowych – Jordi Stick, czyli wirtualnego fizjoterapeuty. Specyfika tego programu pozwoliła na szybkie dobranie indywidualnego procesu rehabilitacji oddechowej do pacjentki, która wykonywała inhalacje.

Zaraz po wykonanej inhalacji przeszliśmy do metod drenażowych, których zadaniem jest usunięcie wydzieliny z oskrzeli. Zostały one przeprowadzone na pacjentach za pomocą poznanego na pierwszym spotkaniu sprzętu typu OPEP. Fizjoterapeuci z użyciem Aerobika i Quake wykonywali drenaż oskrzeli u dzieci z zaleganiami oskrzelowymi.

Uczestniczy pracowali również z techniką aktywnego cyklu oddechowego oraz techniką natężonego oddechu.

Kolejnym etapem warsztatów było zaprezentowanie techniki drenażu autogenicznego. Ta nowoczesna metoda stosowana min. w Belgi umożliwia osiągnięcie najkorzystniejszego przepływu wydechowego na całej długości oskrzeli, czego uczestnicy mogli doświadczyć na sobie, wykonując go w parach.

Ciekawym doświadczeniem okazała się również prezentacja mechanicznej kamizelki oscylacyjnej Vibra Vest, przeznaczonej m. in. do oczyszczania dróg oddechowych.

W trakcie trwania warsztatów zadawano dużo ciekawych pytań, a na koniec przeprowadzono wspólną dyskusje na temat praktycznego wykonywania rehabilitacji oddechowej. Bardzo mam miło, że tematyka oczyszczania dróg oddechowych ma tak duże zainteresowanie, ponieważ zazwyczaj jest skromnie poruszana, bądź skupia się na kilku jednostkach chorobowych.

Dziękujemy wszystkim za udział w warsztatach, które mieliśmy przyjemność prowadzić w bardzo miłej atmosferze.