„International Cystic Fibrosis Physiotherapy Workshops for Central and Eastern European Countries” to pierwsze międzynarodowe szkolenie zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą we współpracy z Europejską Federacją CF Europe. Odbyło się ono w dniach 1-3 maja 2015 r. w Krakowie, a skierowane było do fizjoterapeutów pracujących z chorymi na mukowiscydozę w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

W ciągu trzech dni odbył się cykl warsztatów, mających na celu wymianę doświadczeń, poznanie technik rehabilitacji i standardów opieki nad chorymi na mukowiscydozę w różnych częściach Europy.

Jako MedycznyDlaDzieci, aktywnie uczestniczymy we wszelkich akcjach organizowanych przez PTWzM więc i tym razem nie mogło nas zabraknąć. Na naszym stoisku fizjoterapeuci mogli zobaczyć, wypróbować oraz uzyskać wszelkie informacje o urządzeniach medycznych, które wykorzystujemy do rehabilitacji oddechowej w mukowiscydozie. Prezentowaliśmy nebulizator Aeroneb Go, nebulizator aktywowany wdechem AeroEclipse, Quake oraz AeroBika – systemy do drenażu OPEP oraz kamizelkę oscylacyjną VibraVest. Część fizjoterapeutów, miała już okazję pracować z tymi urządzeniami i chętnie dzieliła się swoimi doświadczeniami z innymi uczestnikami warsztatów.

Pierwszego dnia szeroko omówiono wrodzoną chorobę ogólnoustrojową jaką jest mukowiscydoza. Przedstawiono standardy postępowania fizjoterapeutycznego w tej jednostce chorobowej w różnych krajach Europy oraz programy rehabilitacji domowej w Polsce. Wśród uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele z Belgii, Czech, Łotwy, Słowacji, Ukrainy, Macedonii, Słowenii i Polski. Nie zabrakło również naszej fizjoterapeutki Natalii, która brała czynny udział w warsztatach.

2 maja zajęcia prowadzili Belgowie Erik Van den Bon i Annelies Meeus – specjaliści od rehabilitacji oddechowej. Rozpoczęli wykładem, podczas którego omówili techniki rehabilitacji oddechowej w mukowiscydozie osób w różnym wieku i różnych stanach choroby. Wszystkie techniki zostały kolejno zaprezentowane w formie warsztatowej. Każdy uczestnik miał okazję wypróbować poszczególne formy rehabilitacji i odczuć na sobie ich działanie.

Istotnym elementem była nauka drenażu autogenicznego wg szkoły belgijskiej – specjalistycznej techniki drenażu oskrzelowo-płucnego. Bardzo ważnym z punktu widzenia praktyki był ostatni element warsztatów – rehabilitacja osoby chorej na mukowiscydozę. Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na 2 mniejsze grupy i rozmieszczeni w dwóch odrębnych salach. Do każdej grupy została zaproszona osoba chora, która zgodziła się wziąć udział w warsztatach jako model. Prowadzący przeprowadzali uczestników przez kolejne etapy terapii oddechowej: inhalacje, drenaż i drenaż autogeniczny, które połączone z dokładnym instruowaniem pacjenta, dawały bardzo widoczne rezultaty.

Technika jaką jest drenaż autogeniczny zrobiła piorunujące wrażenie na uczestnikach. Efektem każdej wykonanej przez pacjenta serii było widoczne oczyszczanie dróg oddechowych. Nie mniej jednak technika ta wymaga od pacjenta skupienia i wsłuchania się w swoje ciało, a wykonanie całej  serii jest ciężką ale opłacalną pracą.

Na zakończenie tak intensywnego dnia wybraliśmy się wraz ze wszystkimi uczestnikami na nocne zwiedzanie Krakowa. Wycieczkę, którą można było nazwać „turbo trip” zakończyliśmy w dzielnicy żydowskiej na degustacji koktajli i zapiekanek.

3 maja – ostatni dzień szkolenia i ostatnie wykłady. W niedzielę została omówiona terapia inhalacyjna i techniki jej wykonywania oraz nie mniej ważne motywowanie pacjentów, ich rodzin
i fizjoterapeutów do wspólnej pracy w terapii mukowiscydozy. Na zakończenie odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnikom pierwszych europejskich warsztatów dla fizjoterapeutów pracujących z osobami chorymi na mukowiscydozę.

MedycznyDlaDzieci serdecznie dziękuje za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu.